A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sós süti. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Sós süti. Összes bejegyzés megjelenítése

2011. március 5., szombat

Tepertős pogácsa


Sok évembe telt mire sikerült kikísérleteznem egy igazán jó kis töpörtyűs pogácsát. Jónéhány receptet kipróbáltam, végül átdolgoztam a már jól bevált sajtos pogi receptemet. Számomra az igazi: szépen feljön - nem marad lapos a zsírosságtól, fincsi ropogós a teteje, és elegendően sós. Az én "igazim"-hoz nem elég a tepertő pontos mennyisége, ugyanis sajnos a tepertőkrémek nagy többsége amiket a boltban lehet kapni - tartalmaznak állagjavítókat, növényi zsiradékot, mindenféle dolgokat... Ebből adódóan, ha "megdolgozott" tepertőkrémet vásárolunk, akkor többet kell beletenni belőle, különben keményebb lesz a tészta. A tegnapi nap kihívása a sógórnőm, akinek intolerancia miatt tejtermék mentesen kell mindent készíteni, így elkészült a tökéletes verzió neki is :-) A henteseknél általában lehet kapni darált tepertőt is, de ha nem, akkor kérdezzetek rá nyugodtan letudná-e darálni... Jó falatozást!

Hozzávalók:
50 dkg liszt
10 dkg vaj
20 dkg darált tepertő
2 tojás sárgája
3 ek tejföl
tej
3 dkg élesztő
3 tk tengeri só
1 tk cukor
bors
1/2 dl fehér bor
1 tojás a kenéshez

1. A lisztben elmorzsoljuk a hideg vajat, elkeverjük a sóval. Csinálunk egy kis mélyedést a lisztbe.
2. Felfuttatjuk 1 dl langyos cukros tejben az élesztőt.
3. Beleöntjök a liszt mélyedésébe az élesztős tejet, egy kicsit összekeverjük a liszttel, és hozzáadjuk a tojás sárgáját, tejfölt, borsot, bort, majd jól összedolgozzuk, és deszkán gömböcöt gyúrunk belőle, letakarva 30 percet pihentetjük.
4. Lisztezett deszkán vékonyra kinyújtjuk a tésztát, egyenletesen eloszlatjuk a darált tepertőt rajta.
5. Feltkerjük a tepertős tésztát, majd félbehajtjuk, egy kicsit lenyomkodjuk laposabbra, és újabb 20 percet letakarva pihentetjük.
6. Lisztezett deszkán újra kinyújtjuk, és hajtogatjuk (ilyenkor már egy kicsit nehezebb nyújtani). Újabb 20 perc pihentetés.
7. Újra kinyújtjuk (most már elég nehéz nyújtani) - ujjnyi vastagságra. Késsel berácsozzuk a tetejét, pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, lekenjük tojással és 200 °C-os sütőben pirosra sütjük.

Tepertős pogácsa (tejtermék mentes verzió)

Hozzávalók:
50 dkg liszt
20 dkg holland margarin
20 dkg darált tepertő
2 tojás sárgája
víz vagy rizstej
3 dkg élesztő
3 tk tengeri só
1 tk cukor
bors
1/2 dl fehér bor
1 tojás a kenéshez

Gyakorlatilag, ugyanúgy kell készíteni mint fent, csak a tej helyett vízben vagy rizstejben futtatjuk fel az élesztőt. A dupla margarin miatt a tészta állaga ugyanolyan lesz mint a tejföllel. Ha mégis kemény marad a tészta akkor bor, víz, vagy rizstej hozzáadása jelenti a megoldást.

Tipp:
- Természetesen lehet zsírral is készíteni vaj helyett.
- A bolti adalékanyagos tepertőkrémekből 25 dkg-t számoljatok a 20 dkg helyett.

2010. december 28., kedd

Sajtos pogácsa

Ilyenkor szilveszterkor a sós süteményeké a főszerep. Valószínűleg többször készítettem már ezt a süteményt, mint anyukám, mert a család szerint a sósat én készítem a legjobban. Nagymamám mindig rudat készített, anya a pogi külalakot preferálta. Én úgy tapasztaltam a rúd tovább marad élvezhetőbb, a kicsi pogácsák hamarabb kiszáradnak, de szebbek. Sajt helyett lehet köménymagos, szezámmagos, tökmagos, napraforgómagos, mákos stb. Mindenki döntse el maga, melyiket készíti. Így is, úgy is mindenki szereti!






Hozzávalók:

50 dkg liszt
25 dkg vaj
2 tojás sárgája
1 egész tojás a kenéshez
4 ek tejföl
3 dkg élesztő
1 dl tej
1 tk cukor
2 púpos tk só
sajt a tetejére

1. A lisztet egy mély tálban elmorzsolom a hideg vajjal. Hozzáadom a sót, és elkeverem.
2. A langyos tejben elkavarom a cukrot, és belemorzsolom az élesztőt.
3. Amikor már elkezdett futni az élesztő, akkor hozzáöntöm a lisztes keverékhez, elkeverem gyorsan egy kevés liszttel. Hozzáadom a tojás sárgájákat, és a tejfölt. Jól összegyúrom. Ha már összeállt, akkor lisztezett deszkán gyúrom még egy kicsit, hogy szép sima legyen a tészta. Közepesen kemény, de nem ragacsos tészta a cél.
Kinyújtom vékonyra, és hajtogatom. Meglisztezem a tetejét, és letakarva 30 percet pihentetem. A kinyújtás - hajtogatást még kétszer ismétlem, de már csak 20 perces pihentetéssel köztük.
4. A sütőt(villany) 180 °C - ra előmelegítem.
5. Az utolsó pihentetés után a tésztát ujjnyi vastagra nyújtom, és a legkisebb pogácsaszaggatóval kiszaggatom. Egymás mellé teszem a kiszaggatott pogikat, megkenem felvert egész tojással a tetejüket és megszórom reszelt sajttal.
6. Tepsibe rakjuk, helyet hagyva köztük, mert még növekedni fognak, és szép pirosra sütjük.

Tipp:
- A fenti kelesztés, meleg kelesztés. Nem kell ennyit hajtogatni viszont hideg kelesztésnél. Az első - 30 perces kelesztés után egy lisztezett tálcán lazán letakarva berakhatjuk a hűtőbe a tésztát, és 6-8 óra múlva kivesszük, 20 perccel később kinyújtjuk, szaggatjuk. Este berakom, reggel megsütöm.
- Ha nagyobb pogikat szeretnél, akkor a tészta is legyen vastagabb kiszaggatáskor, csak akkor lesz szép formája.
- Ha rudat szeretnél, akkor egy kicsit vékonyabb legyen a tészta, cikk-cakkos vágóval, alulról felfelé tolva kell a rudakat vágni. A magas rudak, sajnos könnyen oldalukra dőlnek sütés közben.
- A nyers, egyszer hajtogatott tésztát le is fagyaszthatod.
- Különleges ízt szokott kölcsönözni az ementáli vagy trappista sajt, egy kevés füstölt sajttal.