A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Édes. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Édes. Összes bejegyzés megjelenítése

2011. március 18., péntek

Budai kuglóf


Van egy mániám: imádom kézzel kikeverni és kidolgozni a tésztákat. A férjem kissé bolondnak tart, hogy a robotgép legtöbbször igenis porosodik a kamrában, de van valami ami elkap amikor tojást, cukrot, vajat és főként élesztőt látok. Egész egyszerűen gyönyörűnek tartom, ahogy a fakanállal folytonos csigavonalakat rajzolgatok és közben a tészta folyamatosan változik. A kuglófot jól ki kell dolgozni, ahhoz, hogy igazán finom legyen. Ez kemény verejtékes munkát jelent, mert a tésztába levegőt kell verni a fakanállal, annyira sűrű, hogy keverni sem igazán lehet - szinte megáll benne a kanál. De nem kell megijedni, 10 perc elég is neki. A fakanállal a tészta alá kell nyúlni és felfelé emelgetve "verni" - így kerül bele a levegő, és kezd egy kicsit hólyagosodni. Nagyon vicces klaffogó hangja van a műveletnek. Gyűrűket vegyétek le, mert gyorsan lesz bőrkeményedés a tenyereteken ha nem vigyáztok. Az első robotgépem rögtön belehalt ebbe a tésztába. Én nem, és őszintén szólva nem is akarom ezt a tésztát soha máshogy, csak kézzel kidolgozni. Alig van benne cukor, de a porcukorszórással mindenki kedve szerint édesítheti. Az Ínyesmester szakácskönyvéből származik a recept. Próbáljátok ki...


Hozzávalók:
8 dkg vaj
3 tojás sárgája
2 dkg cukor
1 dkg vaníliás cukor
30 dkg liszt
1 dkg élesztő
5 dkg mazsola
kb. 2,5 dl tej
csipet só

1. A vajat a cukorral és vaníliás cukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a tojás sárgáját is.
2. 1 kk cukrot 0,5 dl tejben elkeverjük, meglangyosítjuk és belemorzsoljuk az élesztőt.
3. A lisztet a cukros vajhoz adjuk, és ha felfutott az élesztő, akkor azt is elkeverjük benne.
4. A maradék tejet meglangyosítjuk, hozzáöntjük a tésztához, és fakanállal jól kidolgozzuk. A végén a mazsolát is elkeverjük benne.
5. A formánkba töltjük és meleg helységben duplájára kelesztjük. (Ha nem szilikonformád van, akkor vajazd ki egy kicsit mielőtt beleöntöd a tésztát).
6. 170 °C-os sütőben kb. 40 perc alatt barnára sütjük.


Tipp: - Ha nem vagy biztos benne, hogy megsült, akkor sütéspróbának egy hurkapálcikát szórj a kuglófba (nyugodtan az aljáig) és ha kihúzás után van még rajta egy kis ragacs, akkor még kb. 10 percig kell sütni).
- Ha nagyon barna a teteje, de még nem sült meg a közepe, tegyél rá lazán sütőpapírt a tetejére - így nem ég meg.

2011. február 19., szombat

Házi mogyorókrém és gofri


Már régóta szerettem volna egy jó kis házi mogyorókrémet készíteni mely kiváltja a boltban vásárolt Nutellát a háztartásomból.1-2 hete is épp ezen gondolkodtam, mikor is David Lebovitz blogjában felpostolva találtam a következő receptet. A legnagyobb munka az anyukáméknál termett mogyoró megpucolása volt. Megküzdöttem vele. A csoki íze volt a domináns, aki mogyorósabbat szeretne rakhat bele több mogyorót :-).
Ebben a variációban, egy kicsit durvábbra őrült mogyoró van, de nyugodtan darálhatjátok finomabbra.
A gofrihoz a tésztát általában már csak érzésre keverem be, gyakorlatilag palacsintatészta, de jóval több cukorral. Időnként olvasztott vajat is teszek bele, van sok variáció amit ki lehet próbálni (pl. reszelt alma, körte, dió, mogyoró stb.), én most egy kipróbált receptet teszek közzé,hogy tényleg bárki elkészíthesse. Az eredetije egy 1892-es magyar szakácskönyvől származik -Zilahy Ágnes: Valódi magyar szakácskönyv - (csak a tejet kellett kimérnem Nektek, mert az eredetiben nem adták meg pontosan a mennyiséget). Nekem egy 30 éves vaslapos gofrisütőm van, azt minden sütés előtt zsíradékkal ki kell kennem. Remekül szuperál még mindig.

Csokis mogyorókrém (1 üveghez):

10 dkg törökmogyoró
2 dkg darált mandula
2 dl tej
3 dkg tejpor
1,5 tk méz
csipet só
8,5 dkg étcsokoládé (54 %)
7 dkg tejcsokoládé

1. A mogyorót 180 °C-os sütőben, sütőlapon kb. 15 perc alatt megpirítjuk, ledaráljuk a mandulával.

2. A tejben csomómentesen elkeverjük a tejport,a mézet és a csipet sót. Majd egy edényben felhevítjük a tejet.

3.Gőz fölött felolvasztjuk a csokikat, és elkeverjük a meleg tejjel.

4. Belekeverjük a pörkölt darált mogyórót és mandulát, habverővel jól kikeverjük, üvegbe töltjük.

Hűtőben 1 hétig áll el.


Gofri (családi adag):

25 dkg liszt
2 tojás
4 ek porcukor
2 ek darált mandula (elhagyható)
1/2 kk őrölt fahéj
csipet só
6 dl tej

1. A fenti hozzávalókból csomómentes palacsintatésztát keverünk.

2. Forró gofrisütőt vajjal sütés előtt kikenve, szép világosra kisütjük az ostyákat.

Tipp: Ha sütés után nem egymásra teszitek a lapokat, akkor ropogós marad.