2011. április 10., vasárnap

Miből lesz a piskóta ? - Tojás teszt

Balról jobbra: Bio tojás, Házi tojás, Alternatív tojás, Ketreces tojás


Azt mondják az öregek, hogy csak a házi tojással készült piskótának lesz igazán szép színe. Hiába kapunk a boltban vagy piacon gyönyörű tojásokat, annak nem lesz szép sárga színe, csak ha zöld növényen és kukoricán éldegél a pipi.

Az egyik dolog amiről tudnotok kell, hogy a mezőgazdasági boltokban kapható tojássárgító kiegészítő takarmány. Ilyen például az Ovocolor Forte - mely "Intenzív hatású tojássárgája színező, melynek segítségével a fogyasztók számára kedvező szín érhető el. A termék döntően természetes komponenseket tartalmaz..." Nyilván nem az egész természetes színezék.

Itt azért meg kell említenem csak érdekességként, hogy a szüleim egy időben pritamin paprikát (paradicsom paprikát) termeltek. Egy csapadékosabb nyáron csak negyedelve tudták a konzervgyárnak leadni. A selejtet amit kivágtak, a csirkék kapták, amitől pirosra változott a tojás sárgája.

Szóval utána mentem a szóbeszédnek - kicsit tudományosabb módszerekkel, kideríteni helyesek voltak-e öreganyám megfigyelései tojás dolgában.

A tojásokat egy ideje EU-s szabályozásnak megfelelően jelölésekkel kell ellátni. Számunkra az első karakter a legfontosabb, az mutatja hogyan tartották a csirkéket.

0 - biogazdálkodás,
1 - szabad tartás ,
2 - alternatív tartás,
3 - ketreces.

1-es megjelölésű tojást sajnos nem találtam sehol, ehelyett szereztem megbízható forrásból, faluról, házi tojást (jelöletlen).

Mindegyik tojásból piskótát sütöttem, ugyanazt a receptet, ugyanazokból az anyagokból, a citrom levét is ml-re lemérve. 5 percig kevertem mindegyik tojást a cukorral és citromlével, és további 5 percig a forró vízzel. A sütési idő mindegyik piskótánál 25 perc volt (az elsőhöz igazítva). 2 ponton lehet enyhe pontatlanság a módszerben. Az egyik hogy a tojások méretét csak szemre választottam egyformára. A másik, hogy kézi erővel kevertem ki a cukros keveréket (fordulatszámban lehet némi eltérés).

  • Az első versenyző (bio) már a felütés után világosabb színű sárgáját mutatott. Ennek megfelelően hozta a várakozásokat, világosabb piskótát, nem csalódtam benne.
  • A kettes számú versenyző, Pirike tojása, nagyon narancsos színnel örvendeztetett meg, aminek hatására újra felhívtam anyukámat, hogy "biztos nem evett tápot a pipi?" - a megerősítés után folytattam a terv szerinti munkát.
  • A hármas számú versenyző alternatív tartásból, a négyes pedig ketreces tartásból származott. Ugyanúgy erős narancsszín jellemezte mindkettőt mint a házi tojást.

    A fordulat már a kikeveréskor bekövetkezett. A házi tojás narancs orgiája a tálamban a turbó fokozatú kézcsapásaim ellenére sem változott különösebben. Ellenben az utolsó két versenyző tojás színe a citromleves, cukros keverésre színváltáson ment keresztül - kivilágosodott. Már itt valószínűsítettem ki lesz a nyertes:

    Természetesen, Pirike csirkéi :-)

    Balról jobbra: "Bio" piskóta , "Házi" piskóta, "Alternatív" piskóta, "Ketreces" piskóta


    Ha házi tojást nem tudtok beszerezni, akkor ha tehetitek válasszátok a bio-t, bár tudom annak borsos az ára (60 Ft körül van pl. a Biobarlangnál, de a Corában több mint 80 Ft volt darabja), mellette szól, hogy a bio-t nem etethetik hormonkezelt tápokkal... és csendben megjegyzem, hogy a mélyalmos tojást is közel 50 Ft-ért vettem a hipermarketben.